Як зробити арбалет

Як зробити арбалет

Стаття Г. Петросяна і В. Резникова із збірки "Кольорові мішені" за 1980 рік.

Стрільба з будь-якої зброї завжди користувалася популярністю. Відвіку людина прагнула до само прояву, беручи участь в різних турнірах і змаганнях. Історія використання для цієї мети метальної зброї сходить до стародавніх часів. У наш же час відродження змагань по стрілянині з лука і арбалета пояснюється великою емоційністю цієї стрілянини.

Якщо спортивна стрільба з лука займає достатньо міцні позиції в нашій країні, то сказати цього про стрілянину з арбалета не можна. І це не тому, що арбалет не знаходить прихильників серед стрільців. Безумовно, багато хто міг би знайти в цьому виді спорту свої достоїнства і застосувати в ньому свої здібності. На нашу думку, розвиток цього виду спорту гальмується відсутністю необхідного інвентарю.

Виготовити арбалет власними силами нескладно. У збройових майстернях секцій кульової стрілянини або стрілянини з лука завжди знайдуться умільці, здатні з підручних засобів змайструвати арбалет, цілком придатний для стрілянини по мішенях.

Автори цих рядків сконструювали і виготовили дослідний зразок арбалета, який ви бачите на фотографії (Прим.АР: тут не представлена, з причини своєї нечіткості). При проектуванні його був врахований досвід зарубіжних фірм і окремих спортсменів-любителів, що виготовляють арбалети самостійно.

Відмітною особливістю нашого арбалета є те, що як пружний елемент використані плечі від спортивного лука. Це рішення продиктоване тим, що такі плечі в порівнянні з металевими знижують загальну вагу арбалета і при пострілі не дають неприємного відчуття, пов'язаного з сильною віддачею. Невелике зусилля натягнення пластикових плечей (до 18-20 кг) дозволяє вести прицільну стрілянину на дистанціях до 60 м.

Гідність конструкції полягає ще і в тому, що в ній можуть бути використані плечі від зламаного лука. Потрібно лише підібрати пару однакової силової характеристики.

Арбалет складається з наступних основних частин (мал. 1, 3):

  1. ложа
  2. пружний елемент
  3. спусковий механізм
  4. прицільні пристосування.

Ложа може бути виготовлена з цілісної або клеєної деревини твердих порід. Орієнтовні розміри її показані на мал. 1 і 3, форма ж вибирається по розсуду стрільця, погодившись із зручністю прикладки, художнім смаком і можливостями виготовлення.

Меншої праці на її виготовлення буде потрібно, якщо використовувати ложу від стрілецької зброї. В цьому випадку поглиблення, що залишилося від стовбура, потрібне заповнити брусками дерева твердих порід і укріпити їх за допомогою епоксидного клею.

При виготовленні ложі особливу увагу потрібно приділити обробці поверхонь тих, що направляють стріли і тятиви. Від їх якості у великій мірі залежить точність стрілянини. Вони повинні бути строго прямолінійні, не мати шорсткостей, задирок і т. п Краще всього їх обробити на фрезерному верстаті з подальшою зачисткою дрібною шкіркою і поліровкою. Розміри направляючого паза для стріли діаметром 8 мм показані на мал. 3 в перетині по а-а.

До торця ложі прикріпляється хрестовина з пригвинченими до неї плечима. Хрестовина відлилася з легкого алюмінієвого сплаву або ж фрезерується з алюмінієвої болванки. Її можна виготовити і з дерева.

Положення на ложі хрестовини з пружними елементами повинне бути таке, щоб вікно для вильоту стріли розташовувалося проти направляючого паза(мал. 2), а тятива при пострілі притискалася до гладкої поверхні ложі.

Кожне плече кріпиться до хрестовини двома гвинтами М8.

Принцип роботи спускового механізму запозичений з опису конструкцій середньовічних арбалетів. В умовах майстрової середньої оснащеності виготовлення його не складе труднощів.

Робота і пристрій механізму зрозумілі з мал. 4. У зведеному положенні тятива 1 зачеплена за виступ а важеля 2. Від проворота важіль утримує спусковий гачок 3. При натисненні на гачок важіль звільняється, і тятива, спрямовуючись вперед, посилає стрілу. Переміщення важеля обмежує упор 4. Для пом'якшення удару на упор слід надіти гумову трубку. Положення упору підбирається так, щоб виступ а важеля в крайньому положенні розташовувався поверхонь ложі, нижче напрямної, не перешкоджаючи тим самим ковзанню тятиви. Після пострілу важіль утримується в крайньому положенні пружиною 5.

При натягуванні арбалета тятива впирається у виступ б і повертає важіль 2 в початкове положення. Спусковий гачок при цьому під дією пружини 6 повертається і фіксує важіль і тятиву.

Щоб виключити можливість випадкового зіскоку тятиви з виступу а, спусковий механізм закривається кришкою 7. Між кришкою і ложем залишається зазор для проходу тятиви. До кришки прикріплена плоска пружина 8, що утримує стрілу на тих, що направляють при прицілюванні.

Підшипник 9, укріплений на кінці спускового гачка, значно зменшує зусилля спуску. Необхідну величину спускового зусилля можна підібрати, пропилюючи поверхню важеля 2, яка спирається на підшипник.

Для зменшення ваги важеля рекомендуємо виготовляти його з легкого сплаву Д16Т. Як пружини 5 і 6 можуть бути використані англійські шпильки.

Весь спусковий механізм можна змонтувати в металевому корпусі, а потім вставити його у відповідне кубло ложі і пригвинтити двома шурупами. Регулювання його в цьому випадку спрощується і істотно підвищується надійність. Проте це дещо ускладнить конструкцію і зажадає застосування для його виготовлення металорізальних верстатів.

Прицільне пристосування арбалета складається з прицілу і мушки. Вертикальні поправки здійснюються цілком, укріпленим на кришці спускового механізму, а горизонтальні - мушкою, укріпленою на кронштейні пружного елементу.

Варіантів конструкцій цих пристроїв може бути багато, залежно від можливості виготовлення, наявність готових прицілів від спортивної кульової зброї і т.п.

Слід мати на увазі, що траєкторія польоту стріли арбалета достатньо висока, тому приціл повинен бути встановлений значно вище за мушку. Кут перевищення прицільної лінії (див. мал. 1) залежить від ваги стріли, сили натягнення тятиви, дистанції стрілянини і т.д. В нашому арбалеті на дистанції 50 м він складає приблизно 6°.

Зручні конструкції прицілу, що допускають його знімання або складання при транспортуванні.

Наш арбалет розрахований для стрілянини стрілами діаметром 8 мм, завдовжки 350 мм. Їх можна легко виготовити з дюралюмінієвої (сплав Д16Т) трубки із завтовшки стінки 0,5 мм. Оснащується стріла наконечником і оперенням так, як це роблять для стрілянини з лука. Слід мати на увазі, що хвостовик стріли для арбалета, на відміну від стріли для лука, не повинен мати вирізу для тятиви. Його зручно виточити з дерева у вигляді пробки і вставити в торець трубки на клею.

На закінчення хочеться виразити надію, що виготовлення арбалета своїми силами принесе вам багато задоволення, а стрільба з нього дасть можливість добре провести своє дозвілля на свіжому повітрі. Не забувайте тільки про те, що арбалет, як і всяка зброя, вимагає до себе відповідального відношення і дотримання при стрілянині всіх заходів безпеки.

 

 
www.GloriousUkraine.pp.net.ua
from - zbroya.by.ru