ЧаП по заточці
Q: Яких помилок слід уникати при заточуванні?
А: Якщо серйозно, то: при самостійній крапці/правці є вірогідність помилок, одним з яких є створення надмірно тонкої ріжучої кромки, яка швидко сідає або так званої дротяної ріжучої кромки, коли ріже не саме лезо, а мікростружка не до кінця зчищена. В процесі експлуатації стружка зривається і залишається досить тупе лезо. Крім того, однією з поширених помилок є завалення ріжучих кромок і створення сочевицеподібного профілю ріжучої кромки - в результаті така кромка достатньо швидко сідає. Сильно впливає і асиметрія профілю ріжучої кромки, яка також виникає, коли при точці руки "гуляють". Сильно впливає і те, на чому правлять. (Dmitry 01-02-02)

Q: Кути заточування.
А: Я тут попорпався і в коментарі до закону про холодну зброю знайшов найбільш застосовні кути ріжучих кромок: Бритва 8-12 град Ськінер, філет 10-15 град Ніж для оброблення сирого м'яса 12-20 град Ніж по дереву 25-30 град Ніж по сирих кістках 30-45 град Шаблі, шашки 40-60 град Мечі, бойові сокири 50-90 град (сержант 18-10-01)

Q: Як правильно зняти задирку, що з'являється, щоб не пошкодити заточування.23-01-02
А: Задирка, що з'являється, є однозначний сигнал зверху продовжувати заточування на дрібнішому камені. Для професіонала потрібні 3 камені + доводочна дерев'яна паркетина, змащена тонким шаром алмазної пасти 2-3. Інше від лукавого... (Марк Лучини)

Q: Є ніж Wenger з серрейтором. Після частої різки картону затупився геть. Закруглену частину леза заточив майже в бритву, а ось як бути з серрейтором? Під рукою тільки "брусок алмазний для доводочних операцій" двосторонній без якої-небудь маркіровки,  Веневського заводу алмазного інструменту. Сергій 18-06-2002
A: З приводу серрейтора - краще всього підправляти на шнурку з пастою (бажано алмазної). Шнурок наскільки треба сам провалиться в зуби. Носиться шнурок з собою в сумці, рюкзаку або бардачку машини, згорнутий і засунутий в баночку з під фотоплівки. (Марк Лучини) A: Якщо серрейтор убитий сильно, то кладете клинок на "брусок алмазний для доводочних операцій" навзнаки стороною, протилежною нарізаному серрейтору (подивіться уважно - серрейтор ріжеться з одного боку, а вам треба працювати з протилежною - Ви як би "підіймаєте" його). Знімаєте метал до відновлення первинного профілю серрейтора і утворення задирки за всім його профілем з протилежної заточуваної сторони клинка. Не поспішайте щоб не "заоваліть" площина. Потім береті шматок картону, який згинаєте навпіл так, щоб утворився кут. Ось на цьому вугіллі і знімаєте задирку, рухаючи клинок обухом вперед. (Марьянко А.) А: Спеціальна пріспособа Ланські або Спайдерко для серрейтора. (999 26-03-00)

Q: Шановні пані та панове, сьогодні почув від знайомого таку річ: (ніби старий рецепт) перед заточуванням клинок треба помістити в солону воду... Хто-небудь що-небудь знає про такий метод? Bor 23-09-02
А: Ця традиція мала сенс з вуглецевими сталями. У основі лежить реакція електролітичної дії на міжзeрновий шар. Але на практиці наукою це поки наочно не доведене. (Марк Лучини)

Q: Що використовувати для остаточного доведення РК? Q: Що використовувати для правки РК?
А: Дивлячись що розуміти під доведенням. Якщо що завершує поліровку, то IMHO потрібні або брусок Spyderco 302 Ultra Fine Grit (якщо засоби дозволяють), або сталевий брусок або пластина. Сам шматочок мармурової плитки  - з підручних засобів! Ще для високовуглецевих сталей з високим HRC для правки-доведення добре дно перевернутої фаянсової тарілки  (для грубішої точки м'яких сталей - дно глиняного посуду) (Dmitry) А: Поправляю на "Кромці". Довожу на ремені, на який нанесена алмазна паста (вітчизняна). (FIXXXL(K) 02-08-02) А: Ще чомусь незаслужено забутий спосіб доведення на жорсткому шкіряному ремені, натертому оловом (саме чистим оловом, а не свинцем, гартом або припоєм, чисте олово відрізняється дзвінким хрускотом при вигинанні дроту). З досвіду можу сказати, що цей спосіб хороший для РК, що мають "мікропилу".(Bushman|work 02-08-02) А: У випадку, якщо в господарстві є тільки крупний брусок, а треба зайвий раз відполірувати кромку, то для цього цілком можна використовувати шматок скла.  Випробував на декількох no-name кухонних ножах, правда, з попередньою обробкою крупним бруском. Результат - все, навіть раніше повне г... відважно голять волосся на руці. (pyton357ru 18-09-02)

Q: Як точаться ножі типу фінки, у яких клинок на кінці ширше, ніж у обуха? Мені здається, що заточування класичним рухом не обробить ріжучу кромку рівномірно. Найбільш обробленими будуть найширша частина і частина у рукоятки, а вигин РК, найбільш використовуваний, залишиться майже незайманим.31-07-01
А: Точіть на РК послідовно - спершу ділянка у вістря (опуклий), далі - середню увігнуту частину а потім - у п'яти клинка. В ув'язненні "вирівнюєте" переходи (якщо вони виникли) між ділянками плавними рухами бруска по всієї кромки. Для увігнутої частини і "вирівнювання" краще брати вузькі бруски з округляючими гранями (можна зробити із звичайного на наждаку або старим напилком). Дуже великою підмогою може послужити V - образне точило, купувальне або саморобне. Правити можна на твердому мусате. (Марьянко А. 31-07-01)

Q: Наточив (за правилами) свої Mora Erikson. Тепер спуски мають матову поверхню. Намазав старий ремінь пастою ГОІ і спробував полірувати: зачепив ремінь одним кінцем за цвях, інший кінець узяв в ліву руку, натягнув і в такому положенні доводив (як перукарі правлять бритви). В результаті заполірувалася не вся поверхня спусків, а тільки вузька смужка в безпосередній близькості до РК. Питання: може бути потрібно покласти ремінь на тверду поверхню і полірувати на ній?Alex Malinin 09-10-02
А: На шкірі (особливо товстої) Ви площину ніколи не виведете. Для порівняння - візьміть дошку поширше і покладете упоперек м'якого матраца: максимальне навантаження припаде на краї дошки, а середина "провисатиме". Те ж саме маємо в мініатюрі для плоского спуску і шкіряного ременя - поліруватися будуть (заразом "завалюючи" РК і грань) тільки протилежні краї спуску. Вам замість ременя необхідно використовувати притир - рівну тверду поверхню з нанесеним на неї абразивом. Для доведення спершу використовується алмазний пил, електрокорунд або порошок карбіду бору в гасі з присадками стеаринової або олеїнової кислоти (2.5%) і каніфолі (до 7%). Або використовувати вже готові полірувальні пасти - в т.ч. алмазні. Попереднє доведення йде на зерні до М14 (алмаз 14/10), чистова нижче. Для попереднього доведення потрібні м'які метали на притир - мідь, свинець - які добре утримують крупне зерно. Можна навіть спробувати тверді сорти деревини, по бідності - дуб, бук і ін. З переходом до завершуючих стадій поліровки переходять на м'які абразиву - оксиди хрому, заліза, алюмінію і ін., в т.ч. пасти ГОІ. Тут вже притири повинні бути твердіше за абразив - використовують скло, загартовану сталь в т.ч. хромовану і інш. При роботі на крупних абразивах слід стежити за станом площини притиру - вона теж зношується і спотворюється. Її треба своєчасно виправляти і рівняти. (Марьянко А.)

Q: На Арканзасі точиться з маслом або мильній воді? Shinelev 19-09-02
А: Масло повинне бути "тонким" іншими словами рідким. Цілком добре точиться на простій солярці. (Марк Лучини) А: Джонсон Бейбі Ойл. Втім, якщо хтось любить поблагоухать гасом або солярой - за здоров'я. Канонічно на Арканзас використовують саме масло. Взагалі особисто я за зволоження каменя (в т.ч. Арканзаса) водою (в т.ч. мильної), як гігієнічніше і що дає 6олее високої чистоти обробки РК, але це особисто моє бачення. (Марьянко А.) А: Я вам не скажу за всі бруски. Але на дідівському Гарце пробував і дитяче масло, і силіконове ( потім відмивав), але зупинився на мильній воді. І якість вища. І не так швидко випаровується, як чиста вода. (Nick_Ross)

Q: Став точити свою Эндуру, і подряпав спуски. Подряпини неглибокі, але при певному вугіллі освітлення - помітні. На функціональність не впливає, але естетично - обломлює. Підкажіть, чим можна відполірувати клинок в домашніх умовах, щоб позбавитися подряпин?dr. Mengele 25-11-02
А: Стій, не біжи до ювеліра. Зайди на фарбування авто, купи наждачного паперу номера 800, 1000, 1500. Три листи. І по номерах, по черзі, 800, 1000 (1200), 1500 з водою виводиш подряпини. Потім повсть або фетр (дивися, щоб в повсті не було піску, піде з халяви валянок) і полірувальну пасту. І все буде GOOD. Це я як майстер говорю. (san-k 02-12-02)

Q: Яке точило вибрати?
A: Точило можна зробити нашвидкуруч хвилин за 15-30. Вийде щось ніби суміші V-точила і столярного "ластівчина хвоста". Спочатку треба в думках вибрати кут заточування ножа. Припустимо це відносно універсальний кут (повний, не половинний) в 30гр. Беремо дерев'яний брусок перетином близько 5х5 см, завдовжки біля 15-20см. Розрізаємо його посередині і упоперек, під половинним кутом (тобто у нас це 15гр.). В результаті виходять два клини. Їх треба товстими кінцями скласти докупи так, щоб одержати не клин з кутом в 30гр, а "ласточкин хвіст" з виїмкою в 30гр. (нагадує латинське V). Складені деталі треба скріпляти разом шурупами, гвинтами, etc. Одержана конструкція ставиться вертикально "вістрями" до верху, а в "виріз" закладається будь-який точильний камінь. Ніж треба узяти в руку (ріжучою кромкою вниз, обухом вгору), притулити до точильного каменя, водити по ньому. Треба тільки стежити щоб лезо залишалося у вертикальній площині (вдається це на превеликий подив легко). Бритвеної гостроти вдасться добитися з першого-другого разу. Якщо звичайно є камені для тонкої правки. (Андрій 31-07-01) А: SPYDERCO TRI-ANGLE. Користуюся близько року. Головне достоїнство - простота, що граничить з примітивізмом. Люди, для яких точка ножів завжди була нерозв'язною проблемою на цьому точилі здатні досить швидко наточити ножі до бритвеного стану після 2-х хвилинного пояснення. У комплекті йде інструкція про те, як їй правильно користуватися. Легко справляється з модним "серрейтором" і зносостійкою високовуглецевою неіржавіючою сталлю. Керамічні бруски мало схильні до зносу (наприклад один профі, який щодня жорен по 15-20 ножів, угробив SPYDERCO TRI-ANGLE тільки через півроку - середньому споживачу такого ресурсу досить надовго). Не вимагають ні води, ні масла. Мінімум відходу. Точити можна майже все - від риболовецьких гачків і небезпечних бритв до сокири. Два типу каменів - для крапки і для правки. Недоліки: один або два (залежно від моделі) можливі кути заточування. Можна зробити свій утримувач, насвердливши під потрібними кутами в дерев'яному бруску стільки отворів під камені, скількох кутів заточування захочеться душі. Складніший саморобний утримувач, зроблений з маленьких пластмасових лещат, може забезпечити завдання будь-якого кута. Найпростіший спосіб крапки під різними кутами - почергова точка сторін, підкладаючи під дно точила тверді плоскі предмети (для цього на низ пластикового утримувача слід нанести розмітку від місця, де камені сходяться (низ V). Керамічні бруски дуже крихкі - слід уникати ударів і випадкових падінь. Висока ціна - близько $100. Можлива альтернатива - V-образні точила (наприклад від компанії Lohman), що діють за схожим принципом, але не такі дорогі. Висновок: рекомендую для тих, кому складно точити клинки на плоских брусках, що віддають перевагу зубчатому заточуванню і що мають справу з дорогими ножами, які вимагають акуратності при крапки, щоб випадково не дряпнути полірований "в дзеркало", гравірований або дамаський клинок. (Марьянко А. 08-08-00) A: Я вже декілька років користуюся системою Lansky Deluxe Knife Sharpening System. Дуже зручно. Досягнення доброго результату вимагає просто акуратності і не більше того. У моєї дружини, з тих пір, як я подарував їй декілька ножів, виникли проблеми з їх заточуванням (невміння, манікюр і т.п.). Після того, як я їй купив цю штуку (свою дати - жаба душила) - проблем більше немає. Пояснювати, як їй користуватися довелося тільки один раз. Недоліки системи: Незручні підставки (як струбцина, так і штатив). Саме незручне в них - те, що шток входить тільки в одну затискну губку і вся конструкція може злетіти. Я підставку зробив сам. Там шток довший. Що направляють спиці з часом можуть протерти у віконцях, регулюючих кут заточування, краю. Як цього уникнути я не знаю. може за допомогою мастила? Що корисно: Не слід нехтувати маслом при заточуванні. Коли флакон, що додається, закінчиться - можна скористатися маслом "BUCK". Всередину коробки корисно сунути пластину поролону. Просто, щоб вміст не бовтався. Та і вологу зайву вбиратиме. Звичайно важко буває при ряду заточувань витримувати один і той же кут. Для спрощення цього можна зробити картонний шаблон кожного з клинків і відзначити на ньому місце, де він затискався губками облямовування і кут заточування. Можна, звичайно і на очко кут вивіряти... але навіщо напружуватися? Що шкідливо: Ні у якому разі не слід ялозити бруском паралельно заточуваній ріжучій кромці. Камінь угробити - пара порожніх. (SLASHER 07-08-00)

Q: Які використовуються абразиви на пристосуваннях «Ланські»? З Diamond і Arkansas все зрозуміло, а ось що на інших? Alexander 01-10-01
A: Крім алмазу і арканзасу як абразивні елементи Ланські використовують і корунд (т.з. "штучні камені" - man made hones). Судячи з описів це "технічний сапфір" - кераміка на основі Al2O3 з незначними добавками Ti. Крім того, Ланські використовує патентовану систему забарвлення такої кераміки залежно від зернистості. (Марьянко А. 02-10-01)

Q: Хто-небудь перевіряв які кути дає це пристосування? Таке враження, що там вказані не повні, а половинні кути. Тоді хіба повний кут в 50 градусів на ськладнике - це нормально. Навіть якщо точити у позиції 17 градусів (що досить скрутно із-за випираючого гвинта) все одно не вийде навіть 30 градусів повного кута. Alexander 12-10-01
A: Семантика фрази означає, що це кут при якому відбувалося заточування. Тобто під яким кутом до леза рухалося пристосування заточування (на проспекті з комплекту навіть є малюнок, що пояснює промер кута). Якщо цікавить кут ріжучої кромки, то множте кут заточування на два. На 17 град. дійсно іноді заважає гвинт. Особливо на тонких лезах. сержант (12-10-01) A: Якщо бути зовсім точним, то кут на цих пристосуваннях не постійний і коливається залежно від товщини і ширини клинка, а так само наскільки відпущений регулювальний гвинт. Позначені значення вірні при нульових значеннях ширини і товщини. Тобто якщо узяти достатньо широкий і не товстий клинок, то в положенні 20 гр. можна одержати загальний кут ~30гр., що вже цілком нормально. Точне значення можна визначити тільки після вимірів закріпленого ножа. (12-11-01)

Q: Який з наборів вибрати?
А: Ultra Fine є тільки в наборі Lansky Deluxe (по каталогу фірми LKCLX). У принципі фірма продає і окремі жорна, тобто можна просто докуповувати. Я б не радив, проте, купувати алмазні бруски Lansky - знайомий має досвід, та і я у нього брав на прокат кілька разів. Загальне враження - дуже агресивна поверхня, неначе пучок голок стирчить вгору. Навіть medium залишає серйозні подряпини - борозни. Тобто поверхня досить сильно нерівномірна. Ще відмічена не дуже висока міцність кріплення алмазного покриття - пробував приятель точити якийсь самопальний ніж з сильно загартованої інструментальної сталі - на Coarse бруску пара залисин утворилася. (Dmitry 02-10-01) А: Це відбувається унаслідок високої величини зерна на алмазних брусках від Ланські. Наприклад джерело на http://www.lansky.com/hones_frame.html дає наступні значення зернистості: Extra Coarse Diamond Hone (120 Grit) Coarse Diamond (220 Grit) Medium Diamond Hone (320 Grit) Fine Diamond Hone (600 Grit) Це ДУЖЕ багато для заточування. У японській традиції зерном до 1000 ед. проводять інтенсивне знімання металу, до 3000 - видалення слідів знімання, до 6000 (і рідше 8000) - доведення. Основна помилка при роботі на алмазі - сильний питомий тиск на бруски. Алмаз цього не любить. Рухи повинні бути якнайлегшими, з обов'язковим зволоженням - інакше алмаз "облітає" украй спритно. (Марьянко А. 02-10-01)

Q: Fine Stone досить швидко засолюється, і відчувається - легко йде камінь по ножу, і видно це неподобство неозброєним оком... У інструкції сказано, що для очищення досить просто протирати дрантям. Ніби допомагає - по відчуттях, але візуально - як був "брудний" так і залишився... Може, воно так і треба?Sashaan 09-02-02
A: Слідуючи радам мудрих людей мила бруски старою зубною щіткою з “Fairy”. Результат аналогічний - якість відновлюється, колір - як правило, ні. (Інокентій 09-02-02) A: А я використовую "Комет". Результати непогані - і якість і колір (майже) відновлюється. Правда за рік активного використання поєднання Спайдеровська Комет точила на файн-каменях сліди, хоч і дуже слабенькі, вже не віддаляються. А коли немає Комета, то використовую грубу гумку (гумка) червоного кольору. Теж нічого, справляється. (Сергій 09-02-02) A: Проблема дуже стара. Способів десятки, а нормального рішення немає. Ніяка хімія, типу "комета" і ін. по розуму не допоможе. Або камінь об камінь у воді, або злегка виводити об оксамитову шкірку на площині. У японців були спеціальні камені, якими вони правили і чистили камені робочі. Так. ще ось що. У мене окрім Ланські є ще набір Фрост в 5 каменів. Так от там я Super Extra fine довів до повного засалювання. Тоді Марк Лучини порадив мені заточити його на шкірці і потім ТОЧИТИ зовсім БЕЗ МАСЛА, на мильній піні. Ну, це як варіант, але мені він підійшов. Точу, вже звик. Але камені все одно по площині треба заточувати, вони набувають в центрі форми човника, сідло з'являється, під нього треба сточувати краї "в площину". (Олексій Би. 25-02-02)

Q: Підкажіть, чи можна за допомогою "Ланські" точити ножі з довгим лезом, т.е 6олее 13-14 см? Vince 25-10-02
A: З Ланські можна заточити хоч триметрове лезо. Тільки що б рівно кут дотримувати, треба точити напроти притискних лапок і трохи (пару сантиметрів, не більше) ліво і правіше за них. Потім перехоплювати лезо в лапках зрушуючи їх на неточену зону і так далі. (Марк Лучини 27-10-02)

www.GloriousUkraine.pp.net.ua
from - zbroya.by.ru